Lukács László
2004.05.19. 18:48
Név: Lukács László
Születési idő: 1969
Születési hely: Debrecen
|
|
|
|
Név: |
Lukács László |
Születési idő: |
1969 |
Születési hely: |
Debrecen |
Kategóriák: |
zenész | | "Nem vagyunk istenek, de elég, ha ezt csak mi tudjuk" - hárítja vissza szerényen rajongói szeretetét Lukács László. 15 éves fennállása során a Tankcsapda eljutott odáig, hogy egyáltalán nem számít már az újabb rajongók megszerzése, mostani közönségük is elég arra, hogy tovább működjön a csapat.
Lukács László 12 évesen fogott először gitár a kezébe, és a találkozás meghatározó volt. Amikor sikerült lefognia először a rock-and-roll sémákat, már tudta, hogy ez érdekli igazán. Első gitárját 560 forintért vette, aztán gimnáziumban már jöttek a komolyabb darabok. Gyerekkori barátjával megalakította a Vörös Kakas zenekart. "Ez volt az első, amelyikkel a szüzességemet elveszítettem, mindenféle szempontból - koncertezés, más zenekarok számainak előszöri megtanulása, első saját számok összerakása" - emlékezett vissza. Ezzel párhuzamosan zenélt még a PG Csoportban is, 1986-90 közt.
A Vörös Kakas még blues-rock zenekar volt, a keményebb stílusok később jöttek Laci életében. 1984-ben elment egy Motörhead-koncertre Debrecenben, ez keltette fel érdeklődését a hard rock iránt.
Lakótelepi bulizások
Laci és barátai, Buzsik György és Tóth Laboncz Attila Labi 1989 februárjában, néhány éve tartó közös lakótelepi bulizás után határozták el, hogy zenekart alapítanak. Fél év múlva már volt nevük is, Tankcsapda, és saját dalaikból koncertet tartottak. Az első igazi Tankcsapda-koncert ugyanabban az évben októberben volt Debrecenben, itt ismerkednek meg későbbi menedzserükkel, Kémeri Péterrel. Decemberre már kijött demo kazettájuk is, a Baj van!, egyelőre csak pár tucat példányban, fénymásolt borítóval.
Fesztiválok állandó résztvevői
Első stúdióanyagukat 1990 nyarán rögzítették, ősszel folyamatos koncertezéssel ünnepelték a zenekar egyéves születésnapját. A Tankcsapda hamar népszerű lett a műfaj rajongói körében, több külföldi országba is hívták őket (rengeteget koncerteztek Németországban), és állandó vendégei lettek a különböző diákfesztiváloknak (pl. Efott, Sziget).
Mint annyi, évtizedes múltra tekintő zenekar, a Tankcsapda is átment néhány krízisen. Az 1993-as évet tagcserével kezdték, Labi helyett Molnár Cseresznye Levente jött basszusgitározni. Ebben az évben jelent meg Jönnek a férgek, valamint A legjobb méreg a punk & roll című albumuk. 1994 karácsonyán tartották első önálló koncertjüket a PeCsában, teltházzal. A következő évben megjelent Ember tervez című albumuk, 1996-ban az Eleven című koncertlemez. 1997-ben adták ki a Connektor 567 albumukat.
Új évezred, új felállás
Az új évezreddel válságos periódus kezdődött a Tankcsapda életében. Megváltak Kémeri Pétertől, aki tíz éven át a zenekar ügyeinek intézője volt. A válás közel sem zökkenőmentes, hiszen nem csak emberi, de jogi és anyagi kérdéseket is tisztázni kell. Dobost is váltottak, így a 2000-res felállás: Lukács, Fejes Tamás (az új dobos), és Cseresznye. Rögtön nekiláttak egy új albumnak, 2001 februárjában megjelent az Agyarország.
"Az a közönség a legizgalmasabb, amelyik egyáltalán nem szeret"
Lukácséknak mindegy, hogy pár tucat vagy több ezer ember előtt játszanak. Igazság szerint van, amikor tizenöt fős társaság előtt sokkal jobban játszunk, mint a szigetlakók több ezres tömege előtt. Az a közönség a legizgalmasabb, amelyik egyáltalán nem szeret minket. Volt már, hogy utólag azt mondták, nem is vagytok ti olyan rosszak" - mondta egy interjúban. Az együttesnek már egyáltalán nem fontos, hogy új rajongókat szerezzen. "Nagyképűség nélkül állíthatom, nem sokat számít, hogy ötszázzal több vagy kevesebb rajongónk van" - vallotta be Lukács. Az eladási adatokra nem panaszkodnak, nem kell "zeneiparosként" űzni a szakmát, adott időre lemezeket gyártani, így megengedhetik magunkak, hogy csak akkor jelentkezzenek új dalokkal, amikor tényleg van mondanivalójuk.
Forrás
A zenekar kronológiája
|
|